Jak to wygląda po BREXIT?

ZASADY TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO

Zobacz co się zmieniło


INFORMACJE DLA KLIENTÓW

Cło, podatki i inne

Od ponad 20 lat wozimy paczki z Polski do Anglii i z Anglii do Polski. Zależy nam na Waszej satysfakcji, dlatego staramy się zawsze bardziej. Jesteśmy znani z poszanowania dla powierzonej przesyłki oraz szybkości dostawy. W zamian liczymy na dobre przygotowanie paczki oraz poszanowanie regulaminu. Poniżej zobaczysz jakie mamy rodzaje paczek. Bezwzględnie nie transportujemy wyrobów tytoniowych i alkoholu.


Od stycznia 2021 roku Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a co za tym idzie pojawiła się odprawa celna dla wszystkich przesyłek wysyłanych z Anglii, Szkocji i Walii do Polski oraz z Polski do UK.

Deklaracja celna – Zawartość przesyłki i jej wartość, wymagane są do spraw celno-skarbowych. Nie mają nic wspólnego z ubezpieczeniem przesyłki. Proszę mieć na uwadze jaką kwotę Państwo wpisują. Urząd Celny ma prawo zweryfikować wartość wpisaną w deklaracji z zawartością paczki. Zbyt wysoka wartość przesyłki może również skutkować nałożeniem opłaty celnej na nadawcę lub odbiorcę.

Nie zawsze wszystkie przesyłki są sprawdzane lub weryfikowane (kontrola przeważnie wyrywkowa, innym razem całościowa), ale jest to Ryzyko, że kiedy Państwa przesyłka zostanie poddana kontroli i okaże się, że : deklaracja różni się od zawartości, kwota jest zbyt wysoka, za niska… – nadawca/odbiorca poniesie wszelkie koszty, związane z opłatą cła (odpowiedzialność przed służbami celnymi) oraz za zatrzymanie transportu Przewoźnika.

Od 1 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, wdrażająca w Polsce tzw. pakiet VAT dla e-commerce. W konsekwencji tego na firmy przewożące zostały nałożone nowe obowiązki celno-podatkowe. Kacper K dokonuje zgłoszeń celnych, działając we własnym imieniu na rzecz odbiorcy przesyłki, czyli jako tzw. przedstawiciel pośredni. Przesyłki nie mogą zawierać towaru przeznaczonego na handel, bądź nie dozwolonego towaru.

VAT dla paczek Anglia-Polska
Dla przesyłek niehandlowych (prezenty, próbki, mienie osobiste) o wartości poniżej 45 EUR – nie wystąpi konieczność opłaty VAT importowanego po stronie polskiej. Paczki o wyższej wartości, wysyłane w celach niehandlowych, będą podlegać polskiej ustawie o VAT i zostanie on naliczony Odbiorcy.

VAT dla paczek Polska-Anglia
Dla przesyłek niehandlowych (prezenty, próbki, mienie osobiste) o wartości poniżej 39 GBP – nie wystąpi konieczność opłaty VAT importowanego po stronie brytyjskiej. Paczki o wyższej wartości, wysyłane w celach niehandlowych, będą podlegać brytyjskiej ustawie o VAT i zostanie on naliczony Odbiorcy.

Opłata należności celnych obowiązuje natomiast wtedy, gdy wartość przesyłki przekroczy 150 euro. Pochodzenie towaru powinno być oznaczone – UK lub EU. Należy jednak pamiętać, że pewne towary wymagają oclenia bezwzględnie od ceny, są to: alkohol, perfumy, wody toaletowe oraz wyroby tytoniowe.

Podsumowując, wymóg opłacenia podatku VAT od towarów sprowadzanych spoza UE obowiązuje zawsze, niezależnie od wartości zamówienia, a za przesyłki o wartości powyżej 150 euro – także cła.

Próbki, czyli egzemplarz danego towaru lub jego mała ilość dające możliwość sprawdzenia właściwości i cech pełnoprawnego produktu, są zwolnione z podatku VAT. Wyroby te powinny zostać odpowiednio oznaczone lub dostarczone wraz ze stosownym oświadczeniem. Takie produkty mogą służyć do promowania pełnowartościowego produktu. Powyższego typu zwolnienia od VAT nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. Jeżeli celnik stwierdzi, że dane produkty przeznaczone są do sprzedaży, może na nie nałożyć cło oraz podatek VAT.

W przypadku, gdy sprowadza się towar w celu dalszej jego odsprzedaży, do odprawy celnej potrzebne są dokumenty. Konkretnie są to: faktura (commercial invoice), lista pakowa (packing list)konosament (bill of lading) i ewentualnie dodatkowe dokumenty, jak na przykład certyfikaty w zależności od danego produktu.

Przypominamy, że prawidłowo wypełniona deklaracja celna pozwala skrócić czas obsługi przesyłki. W miarę możliwości prosimy o zwrócenie uwagi nadawców na to, aby zawierali w deklaracji celnej wszystkie wymagane dane. W przypadku wątpliwości co do zawartości przesyłki, kontrola celników znacznie wydłuży czas oczekiwania na przesyłkę.


INFOLINIA

Jak obliczyć koszt wysyłki?

POLSKA: 

+48 501 659 449 / +48 507 364 940
ANGLIA: 
07926658371 / 07778867008
do usłyszenia!

Aktualności

SZYBKI KONTAKT

POLSKA:
501 659 449 / 507 364 940

ANGLIA: 
07926658371 / 07778867008
do usłyszenia!