Zasady pakowania paczek.

PAKOWANIE

Zobacz co i jak trzeba zapakować.


Jaka to paczka?

Jak ją zapakujesz?

Bardzo ważne jest dobre przygotowanie przesyłki. Jak to zrobić dobrze? Zobacz przygotowaliśmy dla Ciebie podpowiedzi. Wszystko zależy od gabarytów oraz materiału, z którego wykonany jest transportowany przedmiot.

MATERIAŁY

Z czego jest Twój przedmiot?


SZKŁO & PORCELANA


Szkło i rzeczy delikatne – przed umieszczeniem w kartonie zaleca się dokładnie owinąć jednym z materiałów pakowych, na przykład Bubble Wrap. Koniecznie umieścić na kartonie informujące napisy w obu językach: Fragile – Uwaga szkło.

Lustra, obrazy i inne – ze względu na delikatność należy bardzo dokładnie owinąć je kilka razy Bubble Wrap oraz obłożyć po obu stronach grubym kartonem.

SZKŁO/SŁOIKI

Proszę mieć na uwadze, że Transport żywności jest realizowany jedynie na odpowiedzialność osoby wysyłającej. Duże znaczenie ma też fakt, aby dobrze zabezpieczyć przesyłkę, a najlepiej użyć bardziej trwałych pojemników, nie zaś szklanych. Nikt przecież nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdzie będzie musiał ponieść konsekwencje (często finansowe) za uszkodzenie paczek sąsiadujących z jego przesyłką. Gdy zaś dojdzie do większego uszkodzenia (spore zalanie, stłuczenia) paczka z żywnością może trafić do utylizacji, nadawca zostanie poinformowany.  Pamiętajmy, że płynna żywność wymaga szczególnej uwagi. Nie może ona znajdować się w żadnym opakowaniu, które może być podatne na stłuczenia. Lepszym wyborem będzie plastikowa lub metalowa butelka.

Transport żywności w szklanych opakowaniach (słoiki), czy to byłyby napoje, soki, powidła, dżemy, przetwory, nie podlegają reklamacji. Kategorycznie zabronione jest wysyłanie żywności łatwo psującej się (o terminie przydatności do spożycia krótszym niż 7 dni). Powinno  unikać się wysyłki ketchupu i innych sosów/szamponów/płynów w plastikowych lub foliowych tubach do wyciskania, ponieważ mogą uszkodzić inne rzeczy, które wysyłasz, np. zabrudzić ciuchy.




RÓŻNE SPRZĘTY & MEBLE


Sprzęt elektroniczny – najlepszym opakowaniem jest opakowanie oryginalne. Jeśli nie posiadamy już takiego należy bardzo dokładnie owinąć każdy przedmiot w Bubble Wrap i umieścić w mocnym kartonie.

Rowery – prosimy o umieszczenie kierownicy tak aby była równolegle z ramą roweru. Siodełko należy opuścić do najniższego poziomu. Części ruchome jak np. przerzutkę zabezpieczyć przed uszkodzeniem.




PŁYNY I CIECZE


Substancje w stanie ciekłym wymagają szczególnej formy zabezpieczenia. Należy wziąć pod uwagę czy substancja jest groźna chemicznie, w takim przypadku należy przestrzegać postanowień naszego regulaminu.

Transport żywności w szklanych opakowaniach (słoiki), czy to byłyby napoje, soki, powidła, dżemy, przetwory, nie podlegają reklamacji.  Powinno  unikać się wysyłki ketchupu i innych sosów/szamponów/płynów w plastikowych lub foliowych tubach do wyciskania, ponieważ mogą uszkodzić inne rzeczy, które wysyłasz, np. zabrudzić ciuchy.



OGÓLNE ZASADY

To, co musisz wiedzieć o pakowaniu.

Opakowanie zewnętrzne typu:
karton, torba, futerał, walizka, worek – musi być bezwzględnie wytrzymałe na siły wewnętrzne i zewnętrzne.

Prawidłowe zamknięcie: taśmy, zszywki, taśmy metalowe i plastikowe, strecz.

UWAGA!
Wszelkiego rodzaju sprzęt: elektroniczny, mechaniczny lub rzeczy, które wymagają specjalnego traktowania (np. komputery, głośniki, wózki, lampki, słoiki, chemia, farby, itp, itd) – muszą być spakowane w karton i odpowiednio zabezpieczone w środku.

Sprawdź

Środowisko wysyłki

Środowisko wysyłki a Siły fizyczne, jakie mogą występować podczas obsługi opakowań paczek to głównie: ciśnienie, wstrząsy oraz wibracje. Te 3 powyższe siły, nie brane pod uwagę podczas transportu, mogą powodować uszkodzenie przesyłki. Obecnie szczegółowo omówimy trzy wspomniane główne siły.


01

SIŁY ZEWNĘTRZNE

Wstrząsy są w stanie zniszczyć produkt od jednego uderzenia – z powodu efektu mnożnikowego masy i przyśpieszenia. Aby zrównoważyć wpływ tego przeciążenia, musimy wewnątrz opakowania umieścić odpowiednią wyściółkę. Najnowsze badania wykazują również, że większość uderzeń dotyczy powierzchni strony spodniej, rogów lub krawędzi opakowania.

012

NACISK LUB CIŚNIĘCIE

Musimy uwzględniać siłę, jaką wywiera produkt wewnątrz opakowania (bezwładność masy).

0123

WIBRACJE

Bardzo podstępnym oddziaływaniem są wibracje. Mogą one powodować luzowanie się pojedynczych elementów urządzenia, wtedy zawartość opakowania zaczyna poruszać się, dotykając zewnętrznego opakowania, i w przypadku wykorzystania niezbyt gęstego wypełnienia mogą się wówczas poluzować same zamknięcia. Wibracje mogą też spowodować skurczenie się wewnętrznego opakowania.




TWOJA PRZESYŁKA

powinna:

  • musi być spakowana w nieuszkodzony karton (lub inne nieuszkodzone opakowanie). Karton/inne opakowanie nie może być: zgnieciony/e, poprzebijany/e, rozdarty/e, zamoczony/e itp.
  • musi zawsze być odpowiednio zabezpieczona (szkło, sprzęt elektroniczny, itp.) aby uniknąć uszkodzenia zawartości opakowania.
  • nie może mieć swobody ruchu wewnątrz opakowania (wszelkie wolne przestrzenie muszą być wypełnione).
  • nic nie może wystawać z zamkniętego kartonu (po zamknięciu na ściankach nie powinny powstawać żadne wybrzuszenia, zagięcia i inne deformacje – karton powinien mieć kształt sześcianu).
  • w przypadku zawartości o charakterze delikatnym, mogącym się stłuc, lub źle odbierającym wstrząsy podczas transportu, zawartość musi zostać odpowiednio zabezpieczona na taki właśnie wypadek.

UWAGA! wszelkiego rodzaju sprzęt: elektroniczny, mechaniczny lub rzeczy, które wymagają specjalnego traktowania (np. komputery, głośniki, wózki, lampki, słoiki, chemia, farby, itp, itd) – MUSZĄ być spakowane w karton i odpowiednio zabezpieczone w środku.

Taka przesyłka musi wytrzymać warunki transportu (tu: rodzaj drogi, czas, temperatura, obecność innych przesyłek na samochodzie).


ZAWARTOŚĆ

Zastrzeżenia:

  • zawartość nie powinna zawierać płynów ani materiałów żrących, a tym bardziej produktów typu ADR!!! takie produkty mogą zniszczyć przesyłki innym wysyłającym lub opóźnić transport (ADR – międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, sporządzona w Genewie dnia 30 września1957 r. Została ratyfikowana przez Polskę w 1975 r.).
  • niedopuszczalne jest łączenie razem dwóch lub więcej kartonów/opakowań – tj. tworzenie tzw. sklejek.

Ewentualna reklamacja może zostać odrzucona, kiedy okaże się, że towar był nieodpowiednio zabezpieczony.
Prawidłowe opakowanie jest gwarantem bezpiecznego przewozu towarów i podstawą doskładania ewentualnych reklamacji.

Jeżeli nie są państwo przekonani czy opakowanie jest właściwe dla wysyłanych produktów, prosimy o kontakt telefoniczny w ramach konsultacji.

  • zawartość nie powinna zawierać płynów ani materiałów żrących, a tym bardziej produktów typu ADR!!! takie produkty mogą zniszczyć przesyłki innym wysyłającym lub opóźnić transport (ADR – międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, sporządzona w Genewie dnia 30 września1957 r. Została ratyfikowana przez Polskę w 1975 r.).
  • niedopuszczalne jest łączenie razem dwóch lub więcej kartonów/opakowań – tj. tworzenie tzw. sklejek.

Ewentualna reklamacja może zostać odrzucona, kiedy okaże się, że towar był nieodpowiednio zabezpieczony.
Prawidłowe opakowanie jest gwarantem bezpiecznego przewozu towarów i podstawą doskładania ewentualnych reklamacji.

Jeżeli nie są państwo przekonani czy opakowanie jest właściwe dla wysyłanych produktów, prosimy o kontakt telefoniczny w ramach konsultacji.

Zasady pakowania paczek.

SZKŁO

Zobacz co i jak trzeba zapakować.


Szkło i rzeczy delikatne – przed umieszczeniem w kartonie zaleca się dokładnie owinąć jednym z materiałów pakowych, na przykład Bubble Wrap. Koniecznie umieścić na kartonie informujące napisy w obu językach: Fragile – Uwaga szkło.

Lustra, obrazy i inne – ze względu na delikatność należy bardzo dokładnie owinąć je kilka razy Bubble Wrap oraz obłożyć po obu stronach grubym kartonem.

1. Opakowanie zewnętrzne musi być bezwzględnie wytrzymałe na siły wewnętrzne i zewnętrzne.

  • Należy zapewnić odpowiednią jakość kartonów przeznaczonych do wysyłek. Od tego zależy stabilność i możliwość układania w stosach wszystkich opakowań.
  • Kartony z tektury falistej muszą być sztywne, w dobrym stanie, z nienaruszonymi klapkami.
  • Wykonane w fabryce złącza muszą być nietknięte, szczególnie w przypadku pudełek już używanych.
  • Należy upewnić się, czy pudło zapewnia wystarczająco dużo miejsca na otoczenie produktu ze wszystkich stron materiałem amortyzującym.
  • Towary kruche należy pakować w kartony z tekstury falistej o podwójnych ściankach, co umożliwi zabezpieczenie transportowanych towarów przed licznymi wpływami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
  • Znaki jakości umieszczone na większości kartonów z tektury falistej pomagają wybrać najbardziej odpowiednie pudło.
  • Praktyka ponownego użytkowania starych kartonów jest doskonała pod warunkiem, że ich stan jest dobry – bez otworów, rozdarć, powierzchni załamanych, uszkodzonych narożników.

Materiał niebezpieczny:

Prawo wymaga w przypadku takiego materiału specjalnego kartonu z tektury falistej o określonych właściwościach.

2. Odpowiednie wypełnienie amortyzujące

  • Należy zdecydować, czy wymagane jest wypełnienie sprężyste, czy wypełnienie z użyciem materiału sztywnego.
  • Niektóre produkty wymagają jedynie sztywnego materiału ustalającego położenie produktów i uniemożliwiającego przesuwanie się ich w czasie transportu.
  • Produkty wymagają materiałów amortyzujących, które odkształcają się, a następnie wracają do oryginalnego kształtu.
  • Wypełnienie amortyzujące powinno przyjmować na siebie wszelkie wstrząsy oraz nie dopuszczać do wibracji produktu.
  • Rzeczywista powierzchnia amortyzująca jest o wiele mniejszą w porównaniu z całkowitą powierzchnią obciążenia pakowania. Konieczne jest zatem projektowanie wykorzystujące puste przestrzenie oraz szczeliny.
  • Zawartość nie może nigdy dotykać opakowania zewnętrznego (powinno to być również niemożliwe w przypadku ściśnięcia materiału amortyzującego).
  • W przypadku produktów kruchych i wrażliwych każdy z nich musi być oddzielnie owinięty.
  • Obowiązuje oczywista reguła, w przypadku produktów lekkich opakowanie amortyzujące może być miękkie. W przypadku produktów cięższych materiał amortyzujący może być twardszy.
  • Wszystkie powierzchnie opakowania muszą być odpowiednio zabezpieczone, szczególnie ich obszar wierzchni.
  • W przypadku produktów bardzo delikatnych regułą musi być pakowanie projektowane.

3. Zapewnienie właściwej pozycji

  • Zawartość opakowania musi zostawać w stałym położeniu w stosunku do całego opakowania.
  • Nie dopuszcza się żadnej ewentualności przesuwania wewnątrz opakowania (na odległość większą niż 10 mm). Test „wstrząsowy” pozwala wykryć produkty, którym nie zostało zapewnione odpowiednie położenie.
  • Nie należy wykorzystywać wypełnienia luzem, gdyż tego rodzaju wypełnienie umożliwia przesuwanie się zawartości opakowania podczas transportu (migracja).

W przypadku opakowania projektowanego nie dopuszcza się dodatkowego wypełniania pustych przestrzeni.

  • Nie należy wypełniać pustych przestrzeni małymi przedmiotami, jak też innym materiałem amortyzującym.
  • Puste przestrzenie należy zaprojektować w taki sposób, aby umożliwić odkształcenie poduszki powietrznej, nie wolno umieszczać w nich innych artykułów (należy pozwolić pracować materiałowi amortyzującemu!).

4. Należy zapewnić odpowiednie opieczętowanie i opatrzenie etykietą zewnętrzną opakowania.

  • Opakowania o dużym ciężarze powinny być zabezpieczone taśmą metalową.
  • Odpowiednie opieczętowanie zapewnia szeroka dwucalowa wytrzymała taśma, np. taśma z tworzywa sztucznego lub zwilżona taśma wzmocniona.
  • Zamknięcie taśmą w kształcie podwójnej litery T.
  • Materiały niebezpieczne: z punktu widzenia prawa wymagane jest użycie taśmy o szerokości 3 cali.

5. Właściwa etykieta

  • W celu szybkiej i łatwej dostawy etykietę z adresem należy umieścić na górnej powierzchni kartonu.
  • Nie należy umieszczać etykiet na miejscach opieczętowanych lub na zamknięciach kartonów, ani też na powierzchni taśmy pieczętującej.
  • Nie należy korzystać z doczepianych przywieszek.
  • Przesyłkę wymagającą zabezpieczenia w trakcie transportu w określonej pozycji należy oznaczyć naklejką ostrzegawczą „GÓRA” , „SZKŁO” itp.

6. Inne

  • Z elementów lub części maszyn powinny być usunięte smary, płyny lub inne ciecze.
  • Wielkość, wytrzymałość i grubość opakowania przesyłki musi być dostosowana do zawartości i ciężaru wysyłanego towar

Zasady pakowania paczek.

RÓŻNE SPRZĘTY & MEBLE

Zobacz co i jak trzeba zapakować.


Sprzęt elektroniczny – najlepszym opakowaniem jest opakowanie oryginalne. Jeśli nie posiadamy już takiego należy bardzo dokładnie owinąć każdy przedmiot w Bubble Wrap i umieścić w mocnym kartonie.

Rowery – prosimy o umieszczenie kierownicy tak aby była równolegle z ramą roweru. Siodełko należy opuścić do najniższego poziomu. Części ruchome jak np. przerzutkę zabezpieczyć przed uszkodzeniem.

Sprzęt elektroniczny – najlepszym opakowaniem jest opakowanie oryginalne. Jeśli nie posiadamy już takiego należy bardzo dokładnie owinąć każdy przedmiot w Bubble Wrap i umieścić w mocnym kartonie. Dodatkowo można wolne miejsca wypełnić częściami garderoby lub kulkami polistyrenowymi. Telewizory płaskie lub lodówki (po transporcie) wymagają czasu odstania zanim zostaną podłączone do sieci/prądu.

Rowery – prosimy o umieszczenie kierownicy tak aby była równolegle z ramą roweru. Siodełko należy opuścić do najniższego poziomu. Części ruchome jak np. przerzutkę zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Jeśli to możliwe rowery przesyłać w oryginalnych opakowaniach.

Meble – wszystkie meble muszą być dokładnie zapakowane.

Najważniejsze zasady pakowania przesyłek

1. Wielkość, wytrzymałość i grubość opakowania przesyłki musi być dostosowana do zawartości i ciężaru wysyłanego towaru.

2. Puste przestrzenie w przesyłce należy wypełnić np. folią bąbelkową lub styropianem.

3. Nie należy stosować opakowań zużytych lub uszkodzonych.

4. Jeżeli w jednej przesyłce znajduję się kilka przedmiotów, to koniecznie trzeba je umieścić w oryginalnych lub zastępczych pudełkach.

5. Zawsze należy stosować wypełnienia oraz zabezpieczyć rogi przesyłki.

6. Dno oraz góra przesyłki powinna być zaklejona taśmami zabezpieczającymi.

7. Z elementów lub części maszyn powinny być usunięte smary, płyny lub inne ciecze.

8. Przesyłkę wymagającą zabezpieczenia w trakcie transportu w określonej pozycji należy oznaczyć naklejką ostrzegawczą „GÓRA” , „SZKŁO” itp.

Zasady pakowania paczek.

PŁYNY & CIECZE

Zobacz co i jak trzeba zapakować.


Substancje w stanie ciekłym wymagają szczególnej formy zabezpieczenia. Należy wziąć pod uwagę czy substancja jest groźna chemicznie, w takim przypadku należy przestrzegać postanowień naszego regulaminu.

1. Opakowanie zewnętrzne musi być bezwzględnie wytrzymałe na siły wewnętrzne i zewnętrzne.

  • Należy zapewnić odpowiednią jakość kartonów przeznaczonych do wysyłek. Od tego zależy stabilność i możliwość układania w stosach wszystkich opakowań.
  • Kartony z tektury falistej muszą być sztywne, w dobrym stanie, z nienaruszonymi klapkami.
  • Wykonane w fabryce złącza muszą być nietknięte, szczególnie w przypadku pudełek już używanych.
  • Należy upewnić się, czy pudło zapewnia wystarczająco dużo miejsca na otoczenie produktu ze wszystkich stron materiałem amortyzującym.
  • Towary kruche należy pakować w kartony z tekstury falistej o podwójnych ściankach, co umożliwi zabezpieczenie transportowanych towarów przed licznymi wpływami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
  • Znaki jakości umieszczone na większości kartonów z tektury falistej pomagają wybrać najbardziej odpowiednie pudło.
  • Praktyka ponownego użytkowania starych kartonów jest doskonała pod warunkiem, że ich stan jest dobry – bez otworów, rozdarć, powierzchni załamanych, uszkodzonych narożników.

Materiał niebezpieczny:

Prawo wymaga w przypadku takiego materiału specjalnego kartonu z tektury falistej o określonych właściwościach.

2. Odpowiednie wypełnienie amortyzujące

  • Należy zdecydować, czy wymagane jest wypełnienie sprężyste, czy wypełnienie z użyciem materiału sztywnego.
  • Niektóre produkty wymagają jedynie sztywnego materiału ustalającego położenie produktów i uniemożliwiającego przesuwanie się ich w czasie transportu.
  • Produkty wymagają materiałów amortyzujących, które odkształcają się, a następnie wracają do oryginalnego kształtu.
  • Wypełnienie amortyzujące powinno przyjmować na siebie wszelkie wstrząsy oraz nie dopuszczać do wibracji produktu.
  • Rzeczywista powierzchnia amortyzująca jest o wiele mniejszą w porównaniu z całkowitą powierzchnią obciążenia pakowania. Konieczne jest zatem projektowanie wykorzystujące puste przestrzenie oraz szczeliny.
  • Zawartość nie może nigdy dotykać opakowania zewnętrznego (powinno to być również niemożliwe w przypadku ściśnięcia materiału amortyzującego).
  • W przypadku produktów kruchych i wrażliwych każdy z nich musi być oddzielnie owinięty.
  • Obowiązuje oczywista reguła, w przypadku produktów lekkich opakowanie amortyzujące może być miękkie. W przypadku produktów cięższych materiał amortyzujący może być twardszy.
  • Wszystkie powierzchnie opakowania muszą być odpowiednio zabezpieczone, szczególnie ich obszar wierzchni.
  • W przypadku produktów bardzo delikatnych regułą musi być pakowanie projektowane.

3. Zapewnienie właściwej pozycji

  • Zawartość opakowania musi zostawać w stałym położeniu w stosunku do całego opakowania.
  • Nie dopuszcza się żadnej ewentualności przesuwania wewnątrz opakowania (na odległość większą niż 10 mm). Test „wstrząsowy” pozwala wykryć produkty, którym nie zostało zapewnione odpowiednie położenie.
  • Nie należy wykorzystywać wypełnienia luzem, gdyż tego rodzaju wypełnienie umożliwia przesuwanie się zawartości opakowania podczas transportu (migracja).

W przypadku opakowania projektowanego nie dopuszcza się dodatkowego wypełniania pustych przestrzeni.

  • Nie należy wypełniać pustych przestrzeni małymi przedmiotami, jak też innym materiałem amortyzującym.
  • Puste przestrzenie należy zaprojektować w taki sposób, aby umożliwić odkształcenie poduszki powietrznej, nie wolno umieszczać w nich innych artykułów (należy pozwolić pracować materiałowi amortyzującemu!).

4. Należy zapewnić odpowiednie opieczętowanie i opatrzenie etykietą zewnętrzną opakowania.

  • Opakowania o dużym ciężarze powinny być zabezpieczone taśmą metalową.
  • Odpowiednie opieczętowanie zapewnia szeroka dwucalowa wytrzymała taśma, np. taśma z tworzywa sztucznego lub zwilżona taśma wzmocniona.
  • Zamknięcie taśmą w kształcie podwójnej litery T.
  • Materiały niebezpieczne: z punktu widzenia prawa wymagane jest użycie taśmy o szerokości 3 cali.

5. Właściwa etykieta

  • W celu szybkiej i łatwej dostawy etykietę z adresem należy umieścić na górnej powierzchni kartonu.
  • Nie należy umieszczać etykiet na miejscach opieczętowanych lub na zamknięciach kartonów, ani też na powierzchni taśmy pieczętującej.
  • Nie należy korzystać z doczepianych przywieszek.
  • Przesyłkę wymagającą zabezpieczenia w trakcie transportu w określonej pozycji należy oznaczyć naklejką ostrzegawczą „GÓRA” , „SZKŁO” itp.

6. Inne

  • Z elementów lub części maszyn powinny być usunięte smary, płyny lub inne ciecze.
  • Wielkość, wytrzymałość i grubość opakowania przesyłki musi być dostosowana do zawartości i ciężaru wysyłanego towar

Aktualności

SZYBKI KONTAKT

POLSKA:
501 659 449 / 507 364 940

ANGLIA: 
07926658371 / 07778867008
do usłyszenia!